Prace nad rozbudową nadmorskiego hubu nabierają tempa. Na dwóch nowych zbiornikach w Bazie Paliw w Dębogórzu zakończono instalowanie dachów.
Baza Paliw w Dębogórzu wzbogaci się o trzy nowe zbiorniki magazynowe o pojemności 50 tys. m³ każdy, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przeznaczone do przechowywania produktów naftowych. Kolejne etapy strategicznej inwestycji są sukcesywnie realizowane, a infrastruktura stopniowo nabiera docelowego kształtu. Obecnie montowane są konstrukcje stalowe zbiorników – na dwóch zakończono już budowę dachów, natomiast w przypadku ostatniego – trzeciego zbiornika trwają roboty związane z montażem konstrukcji stalowej płaszcza oraz osłony zbiornika.
„To kolejny etap programu rozbudowy strategicznej infrastruktury, który realizuje Spółka, aby zapewnić większą dostępność, elastyczność i bezpieczeństwo dostaw surowców oraz jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów” – podkreśla Prezes Zarządu PERN S.A. Daniel Świętochowski.
Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem. Planowane przekazanie zbiorników do eksploatacji w IV kwartale 2025 roku pozwoli zwiększyć pojemność Bazy w Dębogórzu do ponad 500 tys. m³, dzięki czemu stanie się jedną z największych baz paliw w kraju.
Równolegle w Bazie trwają prace nad rozbudową stanowisk nalewu cystern. Obok obecnych 6 pojawią się dwa nowe stanowiska. Prace nad tzw. 4. kabiną nalewni rozpoczęły się w grudniu 2024 roku, a ich finał zaplanowano na czerwiec 2025 r. Jest to inwestycja, która znacząco poprawi możliwości ekspedycyjne produktów z Bazy, co będzie kluczowe w momencie oddania do użytku trzech nowych zbiorników magazynowych.
Od 2016 r. PERN intensywnie rozwija infrastrukturę Bazy w Dębogórzu, która już teraz może przyjmować znaczne ilości paliwa.
Spółka prowadzi kolejne inwestycje, które mają wzmocnić jej pozycję jako kluczowego operatora infrastruktury paliwowej, zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne kraju. W Koluszkach i Kawicach projektowane są dwa zbiorniki do magazynowania produktów naftowych III klasy o pojemności 33 tys. m3 każdy. Dodatkowo, w Koluszkach zostanie zaprojektowany zbiornik 24 tys. m3 na produkty klasy I – benzyny.