Podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach, Prezes PERN wziął udział w debacie „Rynek paliw w transformacji”. Daniel Świętochowski podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne jest wpisane w DNA spółki, a zarządzana przez PERN infrastruktura odgrywa kluczową rolę w stabilizacji rynku paliw w czasie transformacji energetycznej i geopolitycznych zawirowań.
W panelu uczestniczyli także Adam Sikorski – Prezes Zarządu UNIMOT S.A., Adrian Szkudlarski – Prezes Zarządu Rafineria Gdańska Sp. z o.o., Rafał Rudziński – Prezes Zarządu Bosch Polska oraz Konrad Jar – Dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN S.A. Dyskusja dotyczyła przyszłości sektora paliwowego, możliwych alternatyw dla transportu opartego o tradycyjne paliwa kopalne, a także wyzwań związanych z transformacją energetyczną.
Prezes Świętochowski zaznaczył, że choć transformacja energetyczna jest konieczna i potrzebna, musi być przeprowadzana w sposób przemyślany i bezpieczny, tak by zapewnione zostało bezpieczeństwo energetyczne państwa w sytuacjach kryzysowych. Przypomniał o znaczeniu utrzymania zapasów obowiązkowych paliw i konieczności wsparcia dla strategicznych sektorów, które nadal opierają się na tradycyjnych źródłach energii.
– PERN jest pomostem w procesie transformacji energetycznej. Naszą rolą jest, aby ten proces przebiegał w sposób jak najbardziej efektywny i bezpieczny, a nasi klienci i partnerzy czuli, że transformacja przebiega sprawnie. Działamy tak, aby nie zakłócić tempa transformacji i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówił prezes Świętochowski.
– Choć w PERN mamy świadomość, że w długim terminie zapotrzebowanie na ropę naftową i paliwa będzie spadać inwestujemy, by Polska była bezpieczna – zapewnił.
– Wspólnie z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, za ponad 0,5 mld zł, budujemy szóste stanowisko w Naftoporcie, dzięki któremu zyskamy możliwość obsługi dodatkowych 9 milionów ton surowca rocznie. Także w bazie Paliw PERN w Dębogórzu budujemy m.in. trzy nowe zbiorniki magazynowe oraz dodatkowy system dystrybucji do cystern kolejowych. Równolegle, dzięki zaangażowaniu Zarządu Morskiego Portu w Gdyni, rozbudowane będzie stanowisko przeładunku paliw płynnych umożliwiające rozładowanie tankowców o nośności powyżej 100 tys. ton – wymieniał.
Prezes przypomniał również, że rozwój infrastruktury paliwowej zwiększa odporność kraju na kryzysy i buduje fundament pod bezpieczną przyszłość energetyczną. Jak mówił, PERN nieustannie modernizuje swoje instalacje także z uwagi na zagrożenia geopolityczne – w tym wojnę w Ukrainie – i może w przyszłości odegrać ważną rolę we współpracy z NATO, integrując krajowy system rurociągów z systemem sojuszu.
– Myśląc o przyszłości, musimy pamiętać, jak ważne jest dziś zapewnienie bezpieczeństwa. W dobie wojny i niepewności geopolitycznej ropa wciąż pozostaje kluczowym surowcem, a PERN jest stabilizatorem całego systemu – podsumował Daniel Świętochowski.